/ 15 Ağustos 2012, Çarşamba / Mutfak Püf Noktaları


Zeytinden üretilen zeytinyağını mutfağımızda yemeklerde ve salatalarda çok kullanırız. Peki zeytinyağının içinde bulunan vitaminleri ve zeytinyağının insan sağlığına yararlarını biliyormuyuz?

Zeytinyağının muhteviyatında bulunan E vitamini, kansere karşı koruyucu etki yapar ve saç dökülmelerine karşı da iyi gelir. Sadece yağda çözülebilen A, D, E ve K vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum, az miktarda demir, bakır, manganez gibi mineraller, kemik gelişimini sağlar. Kandaki kötü huylu kolestrol diye bilinen ‘‘LDL(Low-density lipoprotein)”yi düşüren zeytinyağı, iyi huylu kolesterol olarak bilinen ‘‘HDL(High-density lipoprotein)”yi de yükseltir. Diyabet(şeker) hastaları için ise kan şekerinde düşme sağlar.

Bir insanın günlük alması gereken kalorinin %30′unun yağlardan gelmesi gerektiğini kaydeden uzmanlar, ‘‘Bunun %10′u doymuş, %10′u tekli doymamış (Zeytinyağı), yüzde 10′u ise çoklu doymamış (Ayçiçek yağı, soya yağı) yağ asitlerinden oluşması gerektiğini söylüyor.

Araştırmalar, kalp sağlığı açısından yararlı besinlerin en başında zeytinyağının geldiğini gösteriyor. Dünyada kalp hastalıklarının en az görüldüğü ülkeler, zeytinyağının yoğun olarak tüketildiği Akdeniz ülkeleridir. Zeytinyağının kalp sağlığı üstündeki en önemli etkisi, ise kandaki “kötü kolesterol” miktarını düşürmesidir.

Kalbimizin en büyük düşmanlarından biri olan kolesterol, damarlarda birikerek kalp ve damar hastalıklarına sebep olur. Zeytinyağı, kandaki kolesterol miktarını kontrol altında tutarak, damar tıkanıklığını önlemede yardımcı olur. Ancak zeytinyağının kalp ve damar sağlığımıza olumlu etkisi sadece bu değildir. Zeytinyağı, tansiyonun kontrol altında tutulmasında da önemli bir rolü vardır. Kalp ve damar sağlığı için önerilen zeytinyağının, sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlarken, tansiyon, gastrit ve ülsere karşı da koruyucu etki yaptığı kaydedilmiştir. Ayrıca kolesterolden diş çürümelerine, cilt bakımına kadar birçok rahatsızlığın doğal çözümü olarak nitelendirilir.

Yağlar, midede değil bağırsaklarda sindirilirler. Zeytinyağı, yağların içinde en kolay sindirilendir. Çünkü zeytinyağı, diğer yağlardan farklı olarak, midede bulunduğu süre içerisinde sindirim için gerekli olan mide asitlerini azaltmaz. Mide de kısa bir süre kaldıktan sonra bağırsaklarda sindirim gerçekleşir. Buna ek olarak zeytinyağı, sindirim için vazgeçilmez olan enzimleri de olumlu yönde etkiler. Safra kesesinin kolesterolden temizlenmesine yardım eder. Ayrıca kabızlığı engelleyerek bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.