/ 09 Aralık 2014, Salı / Sebze Yemekleri


Kış aylarında soframızdan eksik etmediğimiz yumurtalı ıspanak hem yapılışıyla çok pratik, hem de besleyici özelliğiyle çok faydalı bir yemektir. Çocuklarınızın da severek yiyeceği yumurtalı ıspanak nasıl hazırlanır?

Malzemeler:
1 kilo ıspanak
5 yumurta
100 gram kıyma
2 tane soğan
1 kaşık salça
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pul biber
Zeytinyağı
Tuz

Yapılışı:
Ispanağımızı temizleyip bol suda iyice temizlenene kadar yıkıyoruz. Yıkadığımız ıspanakları bir tencereye orta büyüklükte yani 3 santim kadar büyüklükte doğruyoruz. İki soğanı soyup biraz irice ıspanağın üzerine doğruyoruz. Kıymayı da ilave edip, salça, tuz, zeytinyağı hepsini karıştırıp kendi suyunda kavrulması için ocağın altını yakıp kaynamasını bekliyoruz. Ispanak ve diğer malzemeler suyunu salıp kavrulduktan sonra bir çay kaşığı karabiberi ilave ediyoruz. Bir iki taşım kaynatıp ocağın altını kapatıyoruz.

Orta büyüklükte bir borcam tepsiye kavrulan ıspanağı döküyoruz ve 5 tane yumurtayı kıracağımız için kaşıkla tepside küçük boşluklar açıyoruz. Boşluklara yumurtaları tek tek kırıp üzerine pul biber serpiştiriyoruz. Son olarak kırdığımız yumurtaların üzerine azar azar tuz serpiştiriyoruz. 200 derece ısınmış fırına yumurtalı ıspanak tepsimizi yerleştiriyoruz ve yumurtalar pişene kadar fırında tutuyoruz. Yumurtalı ıspanağımızı fırından çıkardıktan sonra sıcak olarak servis tabağına alıp yanında yoğurtla servis ediyoruz. Afiyet olsun!

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.