/ 13 Ağustos 2012, Pazartesi / Mutfak Püf Noktaları


Yulafta bir diyet besininin içermesi gereken, albümin, amino asidi, B grubu vitaminler, fosfor, demir, kobalt, mangan, çinko, aluminyum, potasyum, ve daha başka mineraller, provitamin A, E ve K vitamini, bor, iyot vs. bulunur.

Yulaf unu ve kepeği ile hazırlanan çorba ve lapa, hafif diyet yemeği ile beslenmeyi gerektiren tüm hastalıklarda mutlaka kullanılması gereken, çok değerli ve yararlı bir besindir. Örneğin, beslenme bozukluklarında, hastalık sonrasındaki güçsüzlüklerde, mide ve bağırsak hastalıklarında, safrakesesi, sarılık, mide iltihabı ve ülserinde kullanılabilir.

Kahvaltıda yulaf kepeği çorbası veya diyet sütle karıştırılmış yulaf kepeği yendiğinde, kolesterol düzeyi %30-40 oranında, kan şekeri %10-15 oranında azalabilir, dışkılama normalleşir ve kan basıncında azalma görülür. Yulaf kepeği bulamayanlar, yulaf ezmesi de kullanabilirler. Ama yulaf ezmesinin, kepeğe oranla daha fazla tüketilmesi gerekecektir.

Yeşil yulaf bitkisiyle hazırlanan çayın içimi de çok olumlu sonuçlar verir. Sinirsel bitkinlik haline ve uykusuzluğa karşı kullanılmalıdır. Kandaki ürik asit miktarını azaltarak, romatizma ve gut hastalıklarında yardımcı olur, yaşlıların genel anlamda güçlenmesini sağlar. Kan basıncı düzensizlikleri ve kalp rahatsızlıkları tedavilerine destek olarak kullanılabilir. Deri döküntüleri ve seksüel yetersizliğe karşı denenebilir. Mesane zayıflığına veya hastalıklarına ve böbrek hastalıklarına karşı bitki çayı kullanılmalıdır. Potenz arttırıcı olarak da yararlı olabilir.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.