/ 23 Ağustos 2012, Perşembe / Ev Yapımı Organik Ürünler


Vişne kompostosu herkesin tercih ettiği bir içecektir. Yaz mevsiminde hanımlar mutlaka vişne konservesi yaparlar ya da buzluğa kış mevisimi için koyup dondururlar.Vişne konservesi nasıl hazırlanır?

Yapılışı:
Sağlam ve iri vişneler bol suda iyice yıkanarak sapları ayıklanır.İstenirse çekirdekleri çıkarılır. Şeker şurubu hazırlanır. Soğuk usulle doldurulacaksa; vişneler kavanozlara çiğ olarak doldurulur. Kavanozlar hafifçe sallanarak vişnelerin iyice yerleşmesi sağlanır.

Vişneleri tamamen örtecek ve tepede 1,5 cm. boşluk kalacak şekilde kaynar şeker şurubu doldurulur.Kavanozlar kapatılarak yarım kiloluk kavanozlar 20 dakika, bir kiloluk kavanozlar 25 dakika süreyle pastörize edilir.

Sıcak usulle doldurulacaksa; vişneler, üzerine isteğe bağlı oranda şeker serpilerek bir tencereye konur. 3-4 saat beklenerek sulanması sağlanır. Önce hafif, sonra kuvvetli ateşte ısıtılarak şeker eritilir. Kaynama başladığı anda bu karışım ateşten indirilerek, tepede 1,5 cm. boşluk kalacak şekilde kavanozlara doldurulur. Kavanozlar kapatılır ve yarım kiloluk kavanozlar 10 dakika, bir kiloluk kavanozlar 15 dakika süreyle pastörize edilir.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.