/ 17 Ağustos 2012, Cuma / Sağlıklı Beslenme


Bayram ziyaretlerinde ikram edilen tatlılara hayır demek oldukça zor oluyor. Bir ay oruca alışan insan bedeni birdenbire aşırı tatlı yediği zaman sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyor.

Beslenme Uzmanı Gülşen Altın, iki dilim baklava’nın 1,5 saat spor gerektirdiğini belirterek, özellikle bayramda alınacak fazla kalorilere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.Baklava yerine başka tatlılar yapılmasını öneren Altın, aksi halde geri verilmesi çok zor kilolar alınacağını kaydetti.

Tatlı konusunda vatandaşları bilgilendiren Altın, “İki dilim baklava, bir porsiyon demektir. Yediğiniz her bir porsiyon baklava için 500 kalori alırsınız. Bunu eritmek için de 1,5 saat hızlı tempolu yürüyüş, 1,5 saat hızlı yüzmek, 1 saat tempolu bisiklet çevirmek, 1 saat futbol oynamak, 2 saat tempolu ev temizliği veya iyi bir tenis oyuncusuysanız 45 dakika tenis oynamak gerekiyor. İkram edilen tatlıların kiloya dönüşmemesi için günde sadece bir baklava ya da şekerpare yemelisiniz.” dedi.

Bu sene ramazanda ortalama 16 saat aç kalındığını, bu durumun ise vücudu kendini korumak için alarma geçirdiğini vurgulayan Altın, geçici olarak kıtlık sendromuna girdiğini, bunun bir anda tatlı ikramlarıyla bozulduğunu kaydetti.

ÇEŞİTLİ TATLILARIN KALORİ DEĞERLERİ

Baklava (100 g)………………………………….410
Tahin helva (100 g) …………………………….528
Sütlaç (200 g)……………………………………285
Muhallebi (200 g)………………………………..348
İrmik helvası (100 g)…………………………….304
Şekerpare (1 adet)……………………………… 145
Tulumba tatlısı (1 adet)………………………….95

CHA

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.