/ 14 Temmuz 2012, Cumartesi / Hamur İşleri


Tatar böreği hamurunu evde kendimiz hazırlıyoruz. İç harcı için tarifimizde kıyma kullandık ama siz kendi tercih ettiğiniz bir iç malzemesi de kullanabilirsiniz.

Malzemeler:
Un (2 bardak)
Yumurta (2 adet)
Su (yarım çay bardağı)

İçinin harcı için:
Kıyma (200 gr)
Sarımsak (1 diş)
Tuz
Karabiber
Kızartmak için: Ayçiçek yağı (1 bardak)

Yapılışı:
Oval bir kabın içerisine 2 bardak unu koyun. Unun ortasını açın ve 2 adet yumurta kırın. 1 yemek kaşığı tuz ve yarım çay bardağı suyu ekleyin. Hamuru iyice yoğurun. Hamuru tezgahın üzerine alın ve yoğurmaya devam edin. Yoğurma işlemi bittikten sonra hamuru top haline getirin, üzerine beyaz bir tülbent örterek 15 dakika dinlenmeye bırakın. İçinin harcını hazırlamak için 200 gr kıymayı bir kabın içine alın. 1 diş sarımsağı çok küçük parçalar halinde doğrayın ve kıymanın içine ilave edin. Bu karışıma 1 çay kaşığı tuz ve karabiber ilave edin ve yoğurun.

15 dakika boyunca dinlendirdiğiniz hamuru merdane yardımıyla büyüterek açın. Hamurunuz bir yufka boyuna ve inceliğine geldiğinde açma işlemini bitirin. 10 cm genişliğinde bir çember ile hamurları yuvarlak parçalar halinde kesin ve etrafındaki fazlalık hamurlardan kurtarın. Hazırladığınız kıyma harcını avucunuzda ceviz büyüklüğünde yuvarlayın ve yuvarlak hamurların içine yerleştirin. Eğer hamurlarınız tezgahın üzerine yapıştıysa sıpatula ve biraz un yardımıyla zeminden ayırın. İçlerini doldurduğunuz hamurları kenarlardan içe doğru kıvırın ve ortasını açıkta bırakın. Hazırladığınız hamurları önceden kızdırdığınız tavanın içerisine yerleştirin ve 5 dakika kızartın. Kızaran hamurlarınızı havlu kağıt yerleştirdiğiniz tabağınızın içine alın. Bir süre yağının kağıt tarafından emilmesini bekleyin ve servis yapın.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.