/ 12 Temmuz 2012, Perşembe / Ev Yapımı Organik Ürünler


Süt kaymağından tereyağı nasıl yapılır ve süt kaymağı nasıl hazırlanır? İşte size süt kaymağından tereyağı yapımının detayları:

Malzemeler:
1 kase süt kaymağı

Hazırlanışı:
Süt  kaymağını miksere koyun ve orta hızda çırpmaya başlayın. Kaymak önce kabarıp  krema gibi olacak ardından içindeki su ayrışmaya başlayacak. Yağ topaklanıp  sudan iyice ayrışınca hazır demektir. Yağı delikli kepçe ile ince delikli  bir süzgeçe alın ve tahta bir kaşık yardımıyla hafifçe bastırarak topak haline  getirin, üzerine bolca soğuk su dökün. Hazır olan mis gibi ev yapımı tereyağını istediğiniz şekilde kalıplayıp buzdolabına kaldırın.

Süt kaymağı;
Çiğ sütü, içini su ile ıslattığınız (sütün dibi tutmasın diye)  çelik tencerede kaynama noktasına geldikten sonra kısık ateşte üzeri iyice  kaymak bağlayana kadar pişirin. Soğuyunca tencereyi sallamadan buzdolabına  kaldırın bir gün bekletin. Delikli bir kepçe ile kenarlarından ayırın,  katlayarak toplayıp bir kaseye alın. Süt miktarına göre kocaman bir kase  kaymağınız hazır. Buzdolabında kapaklı bir kasede 3 gün saklayabilirsiniz. Hemen  kullanmayacaksanız yine kapaklı bir kasede derin dondurucuya kaldırın.  Dilediğiniz zaman buzdolabının yumuşatıp kullanın.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.