/ 04 Temmuz 2012, Çarşamba / Ev Yapımı Organik Ürünler


Asma yaprağı genelde salamura şeklinde hazırlanır ve gerektiği zaman, yaprak sarmalarda kullanılır. Salamura asma yaprağı nasıl hazırlanır, işte size önerilerimiz:

Malzemeler;
Nisan sonu, Mayıs başında ilk çıkan yapraklar ile asmaların ucunda haziranda çıkan son sürgün yapraklarından 5 kg asma yaprağı, 2 kg. salamura tuzu,

Hazırlanışı;
Büyük bir tencere tuzlu su kaynatılır. Yapraklar sapları üst üste gelecek şekilde dizilir, parlak yüzleri üst üste getirilir, saplari biraz kısaltılır, 15 li yaprak demetleri genişce bir tepsi veya leğene konur.Kaynayan tuzlu su hepsinin üstünü kapatacak şekilde dökülür. Ertesi sabaha kadar bekletilir. Ertesi gün her demet alınır, saplarının olduğu yere kaya tuzu serpilip, sap içte kalmak üzere parmak gibi rulo yapılır. Bir cam kavanoza her bir rulo tabandan üste doğru istiflenir.Sıkı sıkı bastırarak içinde hava kalmaması sağlanır. En üste gelince tepsideki su dökülür, bir kenarlı kabın içine oturtulup, ağzı kapanır. Bir kaç gün tuzunu atması veya suyu azalırsa ilave ederek havasının çıkması beklenir, ağzı sıkıca kapatılarak, loş bir yerde kışa hazır, bekletilir. Kullanılacağında her demet 15 yaprak olarak hesaplanıp, o kadar demet çıkarılarak kaynar suya konup tuzundan arındırılarak sarmak üzere hazır edilir.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.