/ 27 Ağustos 2012, Pazartesi / Mutfak Püf Noktaları


Çeşit, çeşit kahvaltı sofralarımızı süsleyen reçeller nasıl yapılıyor? Reçel yapmanın püf noktaları nelerdir? Reçel yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Reçel Nedir:
Reçel, temizlenmiş ve ayıklanmış meyvelerin şekerden yapılmış şurup içinde veya şekerle katlanarak meyvenin suyu çıktıktan sonra, ateşte pişirilmek suretiyle elde edilen bir üründür.

Meyvelerden İki Şekilde Reçel Yapılır:
1-Meyveleri şekerden yapılmış şurup içinde pişirmek yöntemiyle,
2-Meyvelerin üzerini toz şekerle kaplayıp, bir süre bekletilerek, meyvenin suyu ile meyveyi pişirmek yöntemiyle,

Birinci şekilde: Kayısı, elma, armut, ayva, mandalina, incir, portakal, üzüm ve sebzelerden kabak ve patlıcan reçelleri yapılır.

İkinci şekilde: Çilek, vişne, erik, şeftali, gül reçelleri yapılır.

Reçel Yaparken Başarılı Olmanın Sırları
Reçelin şurubu parlak olmalıdır. Meyveler ezilmeden ve şekillerini fazla değiştirmeden olduğu gibi kalmalıdır. Şurubun içine herbir kilogram şeker için bir gram limon tuzu veya bir limonsuyu koyarak birkaç dakika kaynatılmalıdır. Limon tuzu 1/2 fincan su içinde eritilmelidir. Reçel pişirilirken kaynama sırasında meydana gelen köpükler alınıp atılmalıdır. Reçelin tam kıvamında şuruptaki şeker oranı en çok %68 olmalıdır.

Bundan fazla olursa reçelde şekerlenme baş gösterir. Reçelin tam piştiğini anlamak için, reçelin şurubu soğuk bir tabağa damlatıldığı zaman bu damla yayılmayıp boncuk gibi donmalı ve şurup soğuyunca tabak sağa sola eğildiğinde kolay akmamalıdır. Baş parmak üzerine konulduğunda bu damla yayılmadan kalmalıdır.

Reçelin piştiği meyvelerin şeffaflaşmasından, cam gibi bir manzara göstermesinden, köpüklerin hafif kızarmasından anlaşılmalıdır. Reçelleri kavanozlara, sırlı çömleklere koyup rutubetsiz, havadar ve loş yerlerde saklamalıdır. 8- Ateşten indirilen reçel biraz bekledikten sonra sıcak olarak kavanozlara konur. Şayet reçel cam kavanozlara konacaksa kavanozun çatlamaması için reçel önce biraz konur, sonra yavaş yavaş doldurulur.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.