/ 08 Kasım 2012, Perşembe / Hamur İşleri


Pekmezli böreğin tarifini sevgili annem Semiha Hanım’dan aldım. Kendisi bu lezzetli böreği çok güzel yapar ve bizlere ikram eder. Pekmezli böreğin besleyici değeri oldukça yüksek. Böreğin içinde kullanılan pekmez ve cevizle, fındık başlıbaşına enerji kaynağı zaten. Pekmezli börek nasıl hazırlanır işte size detaylı anlatımı:

Malzemeler:
12 tane elde açılmış ince böreklik yufka
Bir büyük kase tatlı pekmez (tatlı elma pekmezi olabilir)
Bir büyük kase ceviz, fındık içi
4 yemek kaşığı yağ

Yapılışı:
Göz kararı un ve ılık suyla kulak memesi yumuşaklığında hamur yoğrulur. 12 tane beze hazırlanır ve üstleri nemli bezle örtülür. Bir tane pekmezli börek 12 yufkadan yapıldığı için kaç tane börek yapacaksanız malzemeyi ona göre ayarlayabilirsiniz. 12 Yufka açıldıktan sonra elektrikli saçta çevire çevire, üst üste pişirilir. (Yufkalar kurumayacak hafif pişecek) Ocakta tatlı pekmezi ısıtın ve yufkaların her katına önce pekmez sürün daha sonra robotta çektiğiniz ceviz,fındık karışımını serpiştirin.

12 yufkayı bu şekilde dizerek börek haline getirin. Sacınızın üzerini 2 kaşık yağla yağlayın ve böreği saca koyup hafif kızartın. Üstüne de 2 kaşık yağ serpiştirip alt üst edip üstünüde hafifçe kızartın. Daha sonra ister baklava dilimi gibi ister kare dilimler şeklinde keserek pekmezli böreği soğuduktan sonra servis yapın. Pekmezli böreği saklama koşuluda ya kapaklı bir saklama kabı ya da buzluk poşetidir. Bu şekilde saklanırsa böreğiniz kurumayacaktır. Eğer pekmezli böreğinizi fazla yaparsanız derin dondurucuda da saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.