/ 04 Temmuz 2012, Çarşamba / Ev Yapımı Organik Ürünler


Şöyle yemeğin peşine içilen bol köpüklü okkalı bir Türk kahvesinin keyfine diyecek yoktur. Peki okkalı Türk kahvesi nasıl pişirilir biliyor musunuz?

Her Bir Kişi İçin :
1,5 çay kaşığı şeker (şekerli sevenler için ; 2-2,5 çay kaşığı)
2 çay kaşığı kahve
1 kahve fincanı su

Yapılışı :
Malzemeler her türk kahvesinde aynıdır. Ama malzemelerin koyuluş sıraları ve kullanım şekilleri kahvenin tadını ve köpük oranını çok büyük miktarda değiştirir.
Kahveyi yapacağınız su normal musluk suyu olmamalıdır. Damacana su kullanılmalı. Bu su mutlaka buzdolabında tutulmalı ve olabilecek en soğuk su kullanılmalıdır.
Bir fincan soğuk su, 1,5 çay kaşığı şeker, 2 çay kaşığı türk kahvesi cezveye koyulur. Kısık ateşte iyice köpürene kadar, aynı istikamette olacak şekilde sürekli karıştırılır.
Köpürdüğünü gördüğünüz an ikinci kişi için ayrılan soğuk su koyulur, karıştırılır. 10 saniye kadar sonra ikinci kişinin şekeri ve kahvesi koyulur.
Köpürme görülünce, 3. kişi için ayrılan soğuk su koyulur, karıştırılır. 10 saniye kadar sonra üçüncü kişinin şekeri ve kahvesi koyulur.
Köpürme görülünce, 4. kişininin malzemeleri önceki kişilerde yapılan uygulama gibi yapılır.
Tarif edilen şekilde buz gibi damacana soğuk su kullanılırsa ve tarif edilen şekilde yapılırsa, bilimsel olarak da en homojenik, en lezzetli, en köpüklü türk kahvesine ulaşacağınızı göreceksiniz.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.