/ 06 Eylül 2012, Perşembe / Mutfak Püf Noktaları


Mutfak temizliği yaparken işinize yarayacak pratik bilgiler. Balık kokusu, mutfaktaki haşereler v.s. kolay çözümlerle bu sorunları nasıl çözebilirsiniz?

Yağlı şişeler nasıl temizlenir?
Önce deterjanla yıkayın. Sonra durulanan şişenin içine sodalı su koyarak sallamaya başlanır. Beş dakika kadar sallanan şişe çalkalanıp bu sefer içine kahve telvesi ilave edilir. Bir süre bu şekilde sallanan şişe kısa bir zaman sonra yağlardan tamamen temizlenmiş duruma gelecektir.

Mutfakta tıkalı lavaboların açılması
Lastik pompalarla dakikalarca açmak için uğraşmayın. Kaynar sodalı su, tıkalı delikten dökülürse, tıkalı yer hemen açılacaktır.

Bakır kapların parlatılması
Bir bezi sirke ile hafifçe ıslatıp, bakırı ovun. Kaplarınız pırıl olur.

Sıktığınız limonları atmayın!
Değersiz olarak gördüğünüz limon kabuklarını güneşli bir yere koyup kurutursanız, iyi bir temizleme aracına sahip olursunuz. Bu kurumuş kabuklarla, özellikle isli ve yağlı mutfak eşyalarınızı ovarken, şaşırtıcı sonuçlar alırsınız.
Suyunu sıktığınız limon kabuklarını ise, çelik eşyaların, bıçakların parlatılmasında kullanabilirsiniz.

Mutfaktaki haşerelerle savaş
Mutfakta özellikle dolaplarda dolaşan hamam böceği, karınca gibi haşeratı yok etmek ve bir daha gelmemelerini sağlamak için bu haşeratın dolaştığı yerlere, dolaplara terebentin sürmek kesin yoldur.

Balık kokusu
Balık kızarttıktan sonra mutfağa sinen kokuyu gidermek için bir kapta: 1 çay bardağı su ve 2 çorba kaşığı sirkeyi kaynatın.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.