/ 18 Temmuz 2012, Çarşamba / Sütlü Tatlılar


Maraş dondurmasını sevmeyen yoktur. Kendi mutfağınızda, hazır aldığınız maraş dondurması kadar lezzetli, dondurma yapmak istemez misiniz? Maraş dondurması yapımı hakkında detaylı bilgiler:

Malzemeler:
5 su bardağı Süt (Tercihen koyun sütü )
1 bardaktan biraz fazla şeker ( 250 gram)
3 gram ( 1 tatlı kaşığı ) SAF sahlep

Yapılışı:
Sütü çorba tenceremize alıp kaynatalım. Kaynayan süte şekerimizi ilave edip tekrar kaynatalım.Bu arada bir kase suyun içinde sahlebimizi eritelim. ( su az olacak; ancak 1 tatlı kaşığı sahlep için bir kase su yeterli .)Kaynayan şekerli sütümüze bir yandan erimiş sahlebimizi ağır ağır akıtırken, bir yandan da hızlı hızlı sütümüzü karıştıralım.. (Bu aşamada karıştırırken, biraz savurarak çırpar giib karıştırmakta fayda var..

Sütümüz kaynadıktan 5 dakika kadar sonra tenceremizi ateşten alalım .Ateşten aldığımız sütümüzün, önce bir 5 dakika kadar kepçe ile karıştırıp savurarak ilk sıcaklığının çıkmasını sağlayalım..Sonra sık sık ( her 5 dk.da bir) aynı şekilde soğuyana kadar kepçe ile savurup karıştıralım.. Bu işlem sütümüz soğuyana dek devam eder..Soğuyan malzememizi dondurucuya girebilecek bir kaba aktarıp, Buzlukta veya derin dondurucuya donması için bırakalım..15- 20 dakikada bir çıkarıp, kabın kenarında donmuş olan kısımları ortaya sıyırarak karıştırıp tekrar dolaba kaldıralım.. (Bu karıştırma işlemini tahta kaşıkla ve döverek yaparsak dondurmamız daha da sakızlanır .Dondurmamız katı, sakız gibi olunca dolaptan alıp servis yapabiliriz. Afiyet olsun…

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.