/ 27 Ağustos 2012, Pazartesi / Ev Yapımı Organik Ürünler


Siz de mutfağınızda pratik bir şekilde kurutulmuş domates yapabilirsiniz. Hazır satılan kurumuş domateslerin tadı pek güzel olmuyor. En sağlıklı yöntem kendi mutfağınızda yaptığınız olacaktır. Fırında domates nasıl kurutulur?

Küçük ve etli domatesleri ikiye bölüp çekirdeklerini çıkarın. Fırının ızgarasına dizip 60-70 derecelik fırında 6-7 saat kurutun. Soğuduktan sonra kavanozlara koyup kuru bir yerde saklayın. Salçalık domates denilen yumurta biçimindeki domatesler tercihimiz olmalı. Nedeni daha az sulu olmaları.

Kesme tahtasında 1 cm. kalınlığında enine dilimler yapıp, büyük bir tepsiye dizerek her iki taraflarınıda tuzlayıp sadece güneşte kurutmaya bırakıyorum… Tozlanır diyenler üzerlerine temiz bir tülbentte örtebilirler…Ama örtüyle kızaranlar,ve örtüsüz kuruyanlar arasında fark oluyor. Bu işlemin ardında iyi güneş gören bir yerde en az 3-4 günde kuruyor domatesler.

Kurumuş Domatesleri Saklama Koşulları
Kurutulmuş domatesi bez torba da, hem de buzlukta saklayabilirsiniz. Aynı zamanda kavanozda ve de kilerde kilitli torbalarda da saklayabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa domatesi fırında değil de güneşte kurutursanız kesinlikle daha lezzetli ve kolay olacağını düşünüyorum…

Kuru domatesle yapılan yemekler:
* Akdeniz Köftesi
* Kurutulmuş Domatesli Muffinler
* Kurutulmuş Domatesli Makarna
* Kuru Domatesli Sos
* Kuru Domatesli Patates

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.