/ 11 Eylül 2012, Salı / Şerbetli Tatlılar


Çok farklı bir helva tarifi olan krokanlı irmik helvasını mutlaka denemelisiniz. Krokanlı irmik helvası nasıl hazırlanır?

Malzemeler:
2 su bardağı irmik
125 gram tereyağı
1 su bardağı su
1 su bardağı süt
1,5 su bardağı toz şeker

Krokanı İçin:
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı badem veya fındık

Yapılışı:
Bir tencereye tereyağı koyup ocağın altını yakıyoruz. Kısık ateşte yağ eriyince irmik ilave edip, sürekli karıştırarak, altın sarısı oluncaya kadar kavuruyoruz. Üzerine soğuk sütü, suyu ve toz şekeri döküyor ve yavaş yavaş koyulaşıp katılaşınca ocağın ateşini kapatıp kapağını örtüyoruz. 5 dk. dinlendirip sonra kapağını açıp, karıştırıp, istediğiniz kalıba bastırıp ters çeviriyor ve üzerine krokanları döküp servis yapıyoruz.

Krokanın Hazırlanışı:
Krokanı, helvayı kavururken ayrı bir ocak üstünde ayrıca hazırlıyoruz. Bir tavaya toz şekeri döküyoruz. Ocağı yakıp kısık ateşte şeker eriyinceye kadar hiç karıştırmıyoruz. Şeker eriyince, bütün bademleri veya fındıkları içine döküp ısıya dayanıklı bir kaşık ile karıştırarak şeker kahverengi olana kadar yakıyoruz. İstediğimiz renge gelince sıvı yağ ile yağlanmış mermer tezgah veya ısıya dayanıklı bir tepsiye döküp, soğuduktan sonra sert bir cisimle yavaştan vurarak kırıp, daha sonra mermer tezgahta merdane yardımı ile kırıp, helvamızın üzerine döküyoruz. Yenirken çıtır çıtır oluyor. Afiyet olsun…

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.