/ 04 Temmuz 2012, Çarşamba / Ev Yapımı Organik Ürünler


Evde tüketemediğiniz meyvaları değerlendirmek için çok güzel bir yöntemdir komposto konservesi. Kötü olacağını düşündüğünüz meyvaları bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Meyveleri ayıklayıp tencereye biraz su ve şeker ilave ederek oturtun ocağa. Şeker miktarını damak tadınıza göre ayarlayın. Çok tatlı olursa da fark etmez daha sonra yerken üzerine su ilave ederek tadını azaltıp miktarını çoğaltabilirsiniz. Meyveler yumuşayınca, (fazla yumuşamasın dağılır, çiğ ve sertte kalmasın konserveniz bozulur) üzerine yaklaşık 1 kg meyve için 1 çay kaşığı limon tuzu parçaları atın. Kaynarken limon tuzu hemen erir. Konserve kavanozunu bir bezle tutun eliniz yanmasın ve kompostoyu kepçeyle kavanoza doldurun.

Kavanoz ağzının etrafında kalıntılar varsa kağıt peçeteyle silin, temiz ve ilk kez kullanılacak konserve kapağını sıkıca bez yardımıyla kavanoza kapatın. Şimdi tenceredeki kompostolar bitinceye kadar kavanozlara doldurun. Bu arada işlem bitinceye kadar ocağın altını kapatmayın. Kapağını kapattığınız kavanozları kapakları aşağı gelecek şekilde 1 gün süreyle bu şekilde hiç dokunmadan bekletin. Ertesi gün soğuyan kavanozları ters çevirerek bir çubukla kapaklarına vurun tık tık ses geliyorsa sorun yok pot pot ses çıkarıyorsa tutmamış demektir. Kapakların orta kısımları yandan bakıldığında içe çökmüşse konserveler tutmuş demektir. Bu tarifle bozulan kavanozum olmadı hiç. Umarım sizde olumlu sonuç alırsınız.

Not;
Kavanozlar ayrıca tencerede tekrar kaynatılmıyor. Bu yüzden bir yığın kavanozu hangi tencereye sığdırıp kaynatırım diye düşünmeden, evde küçük tencerelerde bile yapmak çok kolay.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.