/ 28 Mayıs 2012, Pazartesi / Yöresel Yemekler


Keşkek yemeği nerdeyse tüm yörelerde yapılır ama her yörenin keşkek yemeği  farklıdır.
Kendi yöreme ait olan Keşkek yemeği tarifini detaylı olarak anlatmak istiyorum. Keşkek yemeği Sinop yöresine ait bir yöresel yemektir. Düğünlerin baş yemeğidir ve her yıl Sinop’un bazı ilçelerinde, keşkek festivali adı altında eğlenceler düzenlenir. Keşkek yemeği damak tadına göre, et ya da tavuk katılarak pişirilebilir.

Malzemeler;
1 Kilo dövülmüş buğday, 1 Çay  bardağı dermason fasulye, 5 Tane tavuk baget, 2 Tane soğan, 50gr  Tereyağı, 1 Çorba Kaşığı pulbiber, 1 Çay kaşığı kırmızı tozbiber, Tuz.

Yapılışı;
Buğdayları ve fasulyeleri yıkıyoruz. Derin bir  tencereye buğday, fasulye ve tavuk bagetleri koyup kaynamış su ilave ediyoruz.  Su miktarı buğdaydan fazla olmalı. Buğday oldukça fazla su çeker çünkü. Tencere  kaynayınca kısık ateşe alıyoruz ve tuzunu ilave ediyoruz. Tavuk bagetleri 20  dakika sonra çıkartıp etlerini kemiklerinden ayırıp didikliyoruz. Tekrar keşkek  yemeğinin içine didiklenmiş tavukları ekliyoruz. Buğdaylar yumuşayıncaya kadar  yemeğimizi pişirmeye devam ediyoruz. Ayrı bir tavaya soğanları küçük  küçük doğruyoruz.Tereyağını ilave edip soğanları pembeleşinceye kadar  kavuruyoruz. Pulbiber ve kırmızı tozbiberi soğanlara ilave ediyoruz.Bir su  bardağı soğuk suyu tavadaki soğanlara ilave edip keşkek yemeğinin üzerine bu  karışımı ilave ediyoruz. 15 dakika kadar tencerenin kapağını kapatıp yemeği  dinlendiriyoruz sonra servis ediyoruz. Afiyet olsun!

Not;
Keşkek yemeği ne sulu olmalıdır ne de çok kuru olmalıdır.Orta kıvamda olanı makbuldur. Tavuk etinden hoşlanmayanlar tavuk eti yerine kırmızı et  kullanabilir.Hatta kemikli etle yapılırsa keşkek daha da lezzetli olur.

 

print


(1) Yorum

  • Ayşe Cevapla

    Sinop yöremizin en güzel yemeklerinden biridir keşkek. Olsa da yesek şimdi. 🙂

    31 Ocak 2013 at 5:02 PM

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.