/ 05 Kasım 2013, Salı / Yemek ve Kahvaltı Mekanları


İstanbul’da lezzetli burger yemek istiyorsanız önereceğimiz burgerleri mutlaka denemelisiniz.

BAŞARININ SIRRI: LEZZETLİ ET VE SADELİK

Listemizi yaparken en çok önem verdiğimiz (çok yenilmek veya sevilmekten de öte) burger köftesinde kullanılan etin lezzeti ve sadelik oldu. Her dört mekanın da arkasında tecrübeli bir kasap ve derin et bilgisi var, burgerler sade, sos kullanımı yok. Etin aromasına ve lezzetine yoğunlaşarak burgerlerini hazırlıyorlar.

Yeri gelmişken söyleyelim, yeme içme işinde tecrübeli olanlar bilir, istisnaları mutlaka vardır ama genellikle sos ve benzeri tatlandırıcılar, kullanılan malzemenin kalitesizliğini veya lezzet bozukluğunu gizlemek için kullanılır.

O nedenle bir burgercide ne kadar çok çeşit sos varsa, kullandığı et konusunda o kadar çok şüphe duymalısınız. Etin üstüne barbekü veya beğendi sos koyan mekanın asıl istediği etteki lezzet sorunlarını kuvvetli diğer tadlarla gizlemektir ki, listemiz de çok tüketilen bazı markaların adını görmemeniz bundan.

Bu kısa açıklamızdan sonra gelelim Gurme Burgerin Kare Ası listemize. Listemizdeki dört mekanı da
eşit derecede başarılı diye düşünebilirsiniz, sıralamayı alfabetik yaptık.

BURGER JOINT

İstanbul’da sade burger konseptinin öncülerinden Burger Joint açılalı bir seneden biraz fazla oldu. Esin kaynağı New York’ta Le Parker Meridien Otel’in içinde, ilk mekanı Beşiktaş’taki yerinde devam ediyor. İkinci şube, Nisan ayında Bebek’te açıldı. Burger Joint’in en büyük şansı İstanbul’un en ünlü kasaplarından, Boğaz hattındaki köklü ailelerin çeyrek asırdır kasaplığını yapan Bebek Kasap ile ortak çalışıyor olması.

Bebek Kasabı Hünkar Karakuş, et sevenler arasında bir efsanedir. İstanbul’a Kuzey Ege’den gelen en lezzetli ve pahalı etler, öncelikle Hünkar Bey’e gelir, çünkü sadece Hünkar Bey o fiyatlara taze et satabilecek (ve tabi ki alabilecek) müşterilere sahiptir. İşte bu lezzetli etlerden özel seçilen antrikot, 28 gün kuru dinlendirilmiş dana pirzola, dana kaburga ve dana döş karışımından Burger Joint için özel kıyma hazırlanıyor.

Bu özel kıymadan hazırlanan burgerin bir kere tadına baktığınızda geçmişte burger diye size sunulanların ne olduğunu sorgulayacağınıza eminiz ki, kıymetli gurme Vedat Milör’de daha Burger Joint açılalı altı ay olmadan ziyaret edip, tam not vermişti. Burger Joint, lezzet ve sadelik konusundaki ısrarı ile ikonik marka olmak yolunda uygun adım ilerliyorlar.

Beşiktaş Şube: 212 2587275
Bebek Şube: 212 2870819

GÜNAYDIN BURGER

Günaydın Et’in kurucusu ve Türkiye’nin et profesörü Cüneyt Asan’ı tanıyanlar, şovmen kişiliğini bir kenera bıraktıklarında, ete olan sevdasını çok net görebilirler. Henüz Türkiye et rönesansı yaşamadan önce, kebap dışında eti sevdiren Cüneyt Bey’in hazırlattığı kıymadan yapılan burgerler de lezzet sıralamasında en başlarda. Günaydın nitelikli kasaplık konusunda bir okuldur diyebiliriz. Kendi çiftliklerinde yetiştirdikleri hayvanlardan en iyilerini başta İstanbul olmak üzere Türkiye’deki farklı mekanlarında kullanıyorlar. Günaydın’ın burgeri de katkısız dana etinden sade, sos kullanılmadan hazırlanıyor. Et bilgisi derin, et seçimi özenli, köfte karışımı da sade olunca, ortaya muhteşem bir lezzet çıkmasına şaşırmamak lazım.

İstinye Park: 212 345 5781
Etiler: 212 265 5252

N-BURGER by NUSRET

Türkiye’nin en meşhur ve medyatik kasabı Nusret’i duymayan kalmamıştır. Uzun yıllar Günaydın’da Cüneyt Bey ile beraber çalıştıktan sonra kalıbına sığamayan Nusret Gökçe, ilk olarak İstanbul Etiler
Çamlık’ta et sevenlerin kalbini kazandı. Türkiye’ye menü kullanmadan, yanında ekmek veya garnitür vermeden, sadece lezzetli et ile doyulabileceğini gösterdi. Çamlık sonrası yaptığı ortaklıkla, Doğuş Grubu’nun pazarlama zekası ve engin kaynaklarını kullanarak D’ream ekibinin dinamo markası konumuna geldi. Nusret Steakhouse’un ilk başladığı dönemde Bebek’te açılan Nusret Burger’i “NBurger by Nusret” adı ile yeniden markalandırarak burger işine ne kadar inandığını göstermiş oldu. Aynı Burger Joint’te olduğu gibi NBurger’de de tüm iddia etin lezzeti ve aroması üzerine. Ete sos sürmek, lezzetini değiştirmek yapılabilecek en büyük günah. Bebek’ten sonra Nişantaşı’nda açılan ikinci şube biraz beklenene göre yavaş başlamış olsa da, ete saygı gösteren bir kültürün uzun vadede başarılı olacağı garanti.

Bebek: 212 265 45 02

VIRGINIA ANGUS

Neredeyse tüm gurme listelerin süpriz ismi, gizemli duruşu ve küçük mekanı ile Virginia Angus belki kurucularının bile beklemediği bir ilgi çekti. Diğer üç mekan ile ortak özellikleri kasaplık kültüründen geliyor olmaları. Türkiye’de angus etine karşı bir ön yargı varken, kendi yetiştirdiği angus etini kullanarak bir vitrin mekan oluşturan Virginia Angus, makul fiyatları ile de ilgi çekiyor. Aslen steakhouse olan mekanda burger sunulan diğer et lezzetleri arasında yer alsa da, hem köfte karışımında, hem de pişirme ve sunumunda özenildiği belli. Diğer üç mekana göre tek dezavantajı günlük hayatta yolunuzun pek düşme ihtimali olmayan Eminönü Mercan’daki Uzun Çarşı’da yer alması. Eğer biraz sabrınız ve zamanınız varsa bu özel lezzeti keşfetmeniz için gittiğinize değer.

Eminönü: 212 528 38 08

SOS DEĞİL, GERÇEK BURGER TERCİH EDİN

Son sözümüz de listede çok severek yediği burgercisini görmeyenlere. Favorilerinizden Jumbo Burger ve Kızılkayalar, gurme burgerci olarak değil belki ama yıllardır sürdürdükleri özel lezzetler nedeniyle büyük takdiri hakediyorlar. Danny Meyer’in yaramaz çocuğu ShakeShack malesef tam bir hayal kırıklığı, New York ile dekor hariç alakası yok. Bir de çalışlanların topluca attıkları “ShakeShack” naraları Türk kültürü konusunda uzaylı olduklarını gösteriyor.

ShakeShack’in daha da kötü kopyası FatBurger, PR’daki üstün başarısını lezzette de gösterbilseydi keşke. Bir de sevgili burger severler, eğer çok sevdiğiniz burgerlerin içinde telafuz etmekte zorlandığınız soslar varsa veya etin üzerine nikotin içeren patlıcan beğendi, duman içeren barbekü veya köri içeren Cafe de Paris sos konulmuşsa hemen oradan uzaklaşın. Aslında lezzetli et değil (etine güvenen kimse bu şekilde bir günah işlemez), ekmeğe sürülmüş kuvvetli başka bir tadı yediğinizi/sevdiğinizi unutmayın. O lezzetler de sevilerek tüketilir tabi ki ama gurme burger olarak değil.

print


(1) Yorum

  • İş sağlığı ve güvenliği kursu Cevapla

    Teşekkürler 2 gündür aradığım şeyi nihayet burada buldum.

    21 Kasım 2013 at 7:21 PM

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.