/ 19 Temmuz 2012, Perşembe / Sakatat Yemekleri


Kurban bayramlarında bir çok kişi işkembeyi temizlemeyi bilmediği için ne yazık ki taze işkembeyi atmak zorunda kalır. Öncelikle işkembe nasıl temizlenir onun hakkında bilgiler vereyim. İşkembe bol soğuk suyla yıkanır. Tamamen pisliğinden arınınca üzerine bolca iri tuz serpilir ve bohça gibi katlanır. Çok soğuk bir ortamda bir iki gün bekletilir. Daha sonra tuzundan arındırılır. Kaynar suya batırılıp çıkarılır. Bir bıçakla tırtıklı yerleri bembeyaz olana kadar kazınır. Temızlenmesı bittikten sonra sirkeli suda 1 saat bekletin ve daha sonra çorba yapımı için hazırlığa başlayın. İşkembe çorbası yapımı:

Malzemeler:
500 Gr dana yada koyun işkembe
2 Çorba kaşığı margarin
2 Çorba kaşığı un

Terbiye için:
3 Adet yumurta
3 Kahve fincanı sirke
6 Diş sarmısak
1 Adet limon
Kırmızıbiber
Tuz

Yapılışı:
Derin bir tencereye bolca su, tuz ve temizlenmiş işkembeyi koyup orta ateşte kaynamaya bırakın. Su kaynamaya başlayınca tencerenin kapağını açık bırakıp bir kepçe yardımı ile üzerindeki köpükleri alın. Köpükler kesilince tencerenin kapağını kapatıp işkembeler pişinceye kadar kaynatın. (Düdüklü tencerede daha kısa sürede pişirebilirsiniz) İşkembeler pişince tencereden alıp, küçük küçük parçalara ayırın.
Başka bir tencerede bir çorba kaşığı yağ ile unu yakmadan kavurun. Daha sonra işkembe suyunu yavaş yavaş ilave ederek un ve yağa karıştırın. Bir iki dakika kaynadıktan sonra işkembeleri ilave edin.
Çorba tekrar kaynamaya başladığında terbiyesini koyun. Bir dakika daha kaynatıp ateşten alın. Kalan bir çorba kaşığı yağ ile kırmızıbiberi tavada hafifçe yakıp çorbanın üzerinde gezdirin.
Sarmısaklı sirke, kekik ve pulbiber ile servis yapın.

Terbiyenin yapılışı:
Derin bir kabın içerisinde üç yumurta sarısı ve bir limonun suyunu iyice karıştırın. Daha sonra kaynamakta olan çorbaya ilave edip bir dakika kaynatın. Fazla kaynatırsanız çorbanın terbiyesi kesilir.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.