/ 30 Haziran 2014, Pazartesi / Sağlıklı Beslenme


Glutensiz yiyecekler çölyak hastalığında yenilebilen tek yiyeceklerdir. Çölyak hastalığından muzdarip kişiler hepimizin yediği makarna , ekmek , mısır gevreği , gofret , pasta ve un gibi gıdaları tüketemezler.

Gelişen ve sürekli yenilenen tıp ve gıda sektörü bu konuda da el birliği yapmış ve çölyak hastası kişileri mutlu edecek bir çözüm bulmuşlardır.

O çözüm de glutensiz  diyet adı verilen içinde glüten bulunmayan bir gıda listesidir. Ne yazık ki çölyak hastalığının çaresi olmamakla birlikte tek tedavi yolu bu glütensiz diyetlerdir.

Glüten aslında bir arpa , buğday , çavdar ve benzer tahılların içerisinde bulunan bir protein çeşididir. Çölyak hastası kişiler ise bu proteini sindirememektedir. Ama glütensiz gıdalar tüketildiğinde hiçbir sorunla karşılaşılmayacaktır. Peki hangi yiyeceklerin glütensiz hali yapıldı?

Bu liste hepimizin sofralarının baş tacı olan ekmekle yani çölyak hastaları için glutensiz ekmek ile başlayıp glütensiz kozmetiğe kadar uzuyor.

Ve artık bu gıdaların bulunması çok kolay! Neredeyse her süper marketin koca bir reyonu diyabetik yiyecek ve glütensiz gıdalara ayrılmış durumda. Ama yine de siz bulmakta güçlük çekiyorsanız internet üzerinden online olarak glütensiz yiyecek sipariş edebilirsiniz.

Schar markasının Türkiye distribütörlüğünü yapan http://www.ozelbeslenme.com/ sitesi üzerinden online olarak siparişlerinizi verebilirsiniz. Üstelik herhangi bir kafa karışıklığı durumunda ya da aklınıza takılan sorular olduğunda gönül rahatlığıyla yetkili kişiyle konuşabileceğiniz bir müşteri servisleri de mevcut.

print


(2) Yorum

  • Sinan Cevapla

    Glutensiz un kullanın.

    01 Ağustos 2014 at 3:32 PM

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.