/ 10 Ocak 2013, Perşembe / Mutfak Püf Noktaları


Zeytinyağı ve ayçiçek yağına alternatif bir seçenek olarak fındık yağıda eklendi. Türkiye’de özellikle Karadeniz’de yetişen fındık, artık yağı ile de adından söz ettirmeye başladı. Fındık yağının sağlık açısından faydası oldukça fazla. Gelin bu önemli bilgilere birlikte göz atalım.

İngiltere Lincoln Üniversitesi Gıda ve Biyokimya Bölümü öğretim görevlisi ve Fındık Araştırma Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Celalettin Alaşalvar fındık yağının piyasada bulunan diğer yağlardan daha kaliteli olduğunu savundu. Doç. Alaşalvar tombul fındığın içinde bulunan Oleic asit E vitamini ve kalsiyumun insan sağlığına son derece faydalı olduğunu da bildirdi. Giresun Meslek Yüksek Okulu (MYO) Fındık Eksperliği Bölümü öğrencilerine konferans veren Doç. Dr. Celalettin Alaşalvar yaptıkları araştırmalar sonucunda en kaliteli fındığın Giresun’a has tombul fındığın olduğunun ortaya çıktığını kaydetti. Tombul fındığın içinde bulunan Oleic asit E vitamini ve kalsiyumun insan sağlığına son derece faydalı olduğunu söyleyen Doç. Alaşalvar “Giresun tombul fındığının yüzde 80′i yağdan oluşuyor.

Diğer fındık çeşitlerine göre yağ bakımından daha fazla. Yıllardır zeytin yağının en kaliteli yağ olduğu söyleniyor. Ancak yaptığımız araştırmalar fındık yağının en kalitelisi olduğunu ortaya çıkardı” dedi.
Fındık yağının damarlarda tıkanmalar yapmadığını zeytin yağı veya diğer katı yağların ise damar tıkanıklıklarına sebep olduğunu öne süren Doç. Dr. Celalettin Alaşalvar “Günde yenilen 50 gram fındık 1 adet yumurta veya 1 bardak süte eşdeğer vitamine sahiptir. Ayrıca fındık kalp ve damar rahatsızlarını tümör ve ur gelişimini prostat kanserini ve diğer kanserleri önlüyor” diye konuştu. Alaşalvar ayrıca olgunlaşma dönemi işlenme iyi depolama ve hava sıcaklığının da fındığın kalitesini arttıran sebepler olduğunu belirtti.

Fındık yağında bulunan vitaminler:
Bı, B2, B6 ve E vitamini bakımından zengin bir üründür. Sabit yağ, fosfor, kalsiyum, protein ve şeker içerir.

Fındık Yağının Faydaları:
Kumları döker. Vücuda kuvvet verir. Böbrek taşını düşürür. Böbrek ağrılarını dindirir. Saç dökülmesini durdurur. Sara hastalığında faydalıdır. Varis tedavisinde faydalıdır. Bağırsak solucanlarını düşürür. Saçkıran hastalığı içinde faydalıdır. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Masaj yağlarında baz yağ olarak kullanılabilir. Cilde yoğun nem, parlaklık ve canlılık kazandırır. Kanser gelişimi ve riskinde engelleyici etkisi vardır. Fındık yağı aynı zamanda kuru yıpranmış ciltlere uygulanabilir.

Hücrelerden doku ve organlara kadar tüm yapılarda yaşlanmaya karşı doğal savunma oluşturur. İçeriğindeki E vitamini vücuttaki kasları güçlendirir, kalp dokusundaki hücrelerin korunmasını sağlar. Damar sertliği, daralması ve bundan kaynaklanan muhtemel kalp hastalıklarını önler. Vücuttaki aktiviteyi arttırır, psikososyal bir problem olan kısırlığa karşı etkilidir, üreme sistemini güçlendirir. Bünyesinde bulunan yüksek E vitamini alyuvarların parçalanmasını önleyerek kansızlığa karşı kuruyucu etki yapar.

Doğum öncesi, Doğum sonrası cildin esnekliğini sağlamak ve cilt çatlağını önlemek amacıyla masaj yapılarak kullanılır. Yüksek kalsiyum içerdiğinden çocukların kemik ve diş oluşumuna katkı sağlar, menopoz sonrası kemik erimesini yavaşlatır. Fındık yağı vucutta karbonhidrat protein ve yağ metobolizmasında düzenleyici olarak görev yapan bazı B grubu vitaminler için önemli bir kaynaktır.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.