/ 28 Mayıs 2012, Pazartesi / Ev Yapımı Organik Ürünler


Dışardan alınan bir çok ürünü yerken nasıl yapıldığına dair içimizde bazı kuşkular oluşuyor. Kendi pastırmanızı kendiniz, evde daha sağlıklı bir şekilde yapmak isterseniz, işte size evde pastırmanın nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgiler:

Malzemeler :
Eti » 4-5 kg’ük bonfile (1 adet) 110 kg tuz   Çemen • İki çorba kaşığı çemen • Bir baş sarımsak % Bir çay  kaşığı karabiber • Üç çorba kaşığı kırmızı biber • İki çay kaşığı tuz 

Hazırlanışı:
Et tek parça halindeki bonfile tuz  teknesine daldırılır ve mükemmel bir şekilde her yerine tuz yedirilir. Daha  sonra aynı tekne içinde 24 saat bekletilir. Bu bekletme so*nunda et tuz  teknesinden çıkarılır ve bol suda yıkanıp iki levha araşma yerleştirilerek  presle*nir. Bu işlem yaklaşık 40 kg ağırlık altında olur. Pres altodaki bonfile  tüm suyunu atmış olur. Bu adımdan soma, bonfile, sonbahar güneşi altında, tam on  gün kurutulur. On günün sonunda , kurutulmuş pastırma, sarımsaklı suda 1 gün  yumuşatılır. Yumuşatma süresini eliniz ile tespit edebilirsiniz. Yumuşatılan eti  dış et*kenlerden korumak, yumuşak tutmak için hazırlanmış çemen ile dış yüzeyi  el ile sıvanır. Bu sıvama pastırmayı uzun süre koruduğu gibi, lezzetini de  artırmaktadır. Kayserililer pastırmayı genellikle doğa bitkileri ile beslenmiş sığır etinden yapmayı tercih ederler.

Çemen :
Yarım litre (2-su  bardağı) su ve bir kâsede çemen karıştırılıp çemen dibe çökene dek bekletilir.  Çemen kâsede dibi çökerken bu arada sarımsak dişlere ayrılıp, kabukları soyu*lur. Soyulmuş sarmısak dişleri iki çay kaşığı tuz ile dövülerek ezilir.  Çemenin suyu süzülür. Ay*nı kâseye kimyon, karabiber ve ezilmiş sarımsak ilave  edilip karıştırılır. Kırmızı biber avuç içinde ufalanarak karışıma azar azar  ilave edilir ve gerektiğinde su da ilave edilerek iyice kırmızılaşıncayakadar  karıştırılır. Karışım kırmızılaşınca, ne katı ne de cıvık görünümü kazanınca  daha önce hazırlanmış olan pastırmanın üzerine bol miktarda sürülür. Çemen  yen*mek için tüketilecek ise bir gün bekletilip ya sade veya içine pastırma  dilimleri ilave edile*rek servis edilir.

 

print


(1) Yorum

  • Yasemin Cevapla

    Sağlıklı ürünler en iyi evde yapılabilir. Gerçekten çok faydalı bir bölüm olmuş.

    30 Ocak 2013 at 1:11 AM

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.