/ 25 Ocak 2015, Pazar / Ev Yapımı Organik Ürünler


Lor peyniri kalsiyum oranı en yüksek peynirdir. Kemikleri güçlendiren kalsiyum gıda maddelerinin ve süt ürünlerinin içinde en çok lor peynirinde bulunur. Eğer isterseniz kendi mutfağınızda tamamen doğal yöntemlerle, katkısız lor peyniri yapabilirsiniz. Haftalık taze olarak tüketilmesi için az miktarda yapmanızda fayda var. Lor peynirini süzdükten sonra kalan peyniraltı suyunuda bir kenarda saklayın. Peyniraltı suyu buzdolabında bir kaç gün saklanabilir.

Malzemeler:
1.5 kilo süt (tam yağlı pastörize süt de olabilir)
Yarım kilo tam yağlı evde yapılmış yoğurt yada hazır yoğurt
Bir çorba kaşığı tuz

Yapılışı:
Sütü tencereye koyun kaynattıktan sonra yoğurdu ilave edin. Bir çorba kaşığı tuz atın 5 dakika kaynatın ve altını kapatın. Tuzsuz yapmak isteyenler tuz kullanmayabilir. Kaynattığınız karışımı ya çok ince bir süzgeçten yada temiz bir tülbentten süzün ve bir gece tamamen süzülmesini bekleyin. Suyu süzülen lor peynirinizi saklama kabında dolapta bir hafta saklayabilirsiniz. Eğer derin dondurucuya koyarsanız daha uzun süre tazeliğini koruyacaktır. Afiyet olsun…

Peyniraltı Suyunun Faydaları
İçinde yağ ve kazein olmadığından sindirimi kolaydır. Ayrıca içindeki mineraller, mineral izleri, süt şekeri ve yüksek değerli albümin nedeniyle vücuda hızla enerji sağlar. Peynir suyu bağışıklık sistemini güçlendirir, bağırsakların boşalmasını sağlayarak sindirimi destekler, böbrekleri uyarır, karaciğeri harekete geçirir, deride kanlanmayı artırarak selülitin azalmasını sağlar, tansiyonu düşürür, kan dolaşımını ve midedeki asidi dengeler, osteoporozu, gut hastalığını, eklem hastalıklarını önler, safra kesesini uyararak salgısını artırır.

Peyniraltı suyu, içindeki asit nedeniyle doğal bir antiseptiktir. Enfeksiyonlu boğaz ağrıları ve solunum yolları enfeksiyonlarında iyi bir ilaçtır. Bağırsaklardaki gaz şişkin ligi, peklik, kronik bağırsak iltihabı ve kalın bağırsak iltihaplarında (kolit), her gün yemekte 1 çay-yemek kaşığı peynir suyu suya karıştırılarak içilmelidir.

Peyniraltı suyuyla cilt bakımı yapılırsa sivilceler temizlenir, cilt yumuşaklık ve parlaklık kazanır. Örneğin 5 adet limonun suyu, 10 mi limon yağı ve 2 litre peynir suyu 36°C banyo suyuna karıştırılır. Banyoda 15-20 dakika yatılır.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.