/ 13 Aralık 2013, Cuma / Sağlıklı Beslenme


Eğer daha sağlıklı beslenmek istiyorsanız, fast-food beslenme şekliniz varsa ve  bunu artık değiştirmek istiyorsanız öğle yemeklerinizi, ev yemekleri lokantalarından birinde yiyerek sağlıklı beslenmeye ilk adımı atabilirsiniz.

Mutfak kültürüyle dünyada marka olmayı başaran Türklerin son yıllarda özelikle öğle arasında tükettiği fast-food yiyeceklerle değişen yemek kültürü özüne dönüyor. Dünyanın en zengin  mutfaklarından Türk mutfağına ve yiyeceklerine ilgi, her geçen gün  artıyor.

Bu ilgi sayesinde özellikle büyük şehirlerdeki sokak sayısında  artışlar meydana geldi. Çalışanların öğle aralarında uğrak yeri haline  gelen ev yemekleri sunan lokantalar, Türk mutfağının lezzetli  yemeklerini müşterilerine sunuyor.

Akdeniz Üniversitesi Genel Cerrahi Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güner Öğünç,   büyükşehirlerde ev yemekleri salonlarının hızla artmasından memnuniyet  duyduğunu ifade etti.

Akdeniz, Ege gibi bölgelerde sebze ve meyve ağırlıklı yemekleri bulunduğunu, bu yemekleri öğleyin tüketmenin insana  büyük yararları olduğuna dikkati çeken Öğünç, “Türk mutfağı beslenme açısından oldukça iyi. Çeşit çok fazla. Sağlıklı yaşam için fast-food yerine ev yemekleri tercih edilebilir” diye konuştu.

‘BİR TABAKTAN FAZLA YEMEYİN’

Hijyen ve hazırlanma şekilleri açısından uygun yerlerin tercih edilmesi  gerektiğini vurgulayan Öğünç, “Çalışan kişiler fast-food türü beslenmede  daha hızlı yemek yiyor. Tüketilmesi gerçekten kolay olan bu ürünleri  tercih etmek yerine ev yemekleri hazırlayan mutfaklar daha dengeli  beslenmeyi sağlayabilir. Türk mutfağının sindirim açısından da  fast-fooda göre büyük avantajları var” diye konuştu.

Öğünç, erişkin kişilerin iş hayatında rahat etmesi için bir tabakdan  daha fazla yemeği tüketmemesi gerektiğini dile getirdi. Kola ve hazır  meyve suyu gibi ürünlerin de çalışma hayatında metabolizmaya zarar  verebileceğine dikkati çeken Öğünç, bu içeçekler yerine Türk mutfağının  değişilmez tatlarından ayranı önerdiklerini kaydetti.

AA

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.