/ 04 Temmuz 2012, Çarşamba / Ev Yapımı Organik Ürünler


Son zamanlarda sucuk analizlerinden çıkan sonuçlardan sonra, evde sağlıklı bir şekilde yapılan sucuğu iç rahatlığıyla tüketebileceğinizi düşünüyorum. Evde sucuk yapmak için gereken malzemeler nelerdir?

Malzemeler:
Dana Kıyma 2 kg
Kuzu Kıyma 500 gr
Sarımsak 5 diş
Kimyon 1 çorba kaşığı
Kuru dana bağırsağı 3 metre
Toz kırmızı biber Karabiber Yenibahar Keten İp

Yapılışı:
2 kg dana kıyma ve 500 gr kuzu kıymanın içine çok iyi dövülmüş 5 diş sarmısak, 1 çorba kaşığı kimyon,toz kırmızı biber,karabiber birazda yenibahar ile iyice yoğurulur ve üzeri kapatılarak buzdolabında 1 gün dinlendirilir.3 metre kadar kuru dana bağırsağı(baharatçılarda bulunur) ılık su ile ıslatılır.Yumuşayan bağırsaklar normal bir huninin ucuna geçirilir ve ucu keten bir ip ile bağlanır.Huninin ağzından el ile sucuk kıyması içine basılır ve bağırsağın içine dolması sağlanır.Sucuk artık şekil almaya başlamıştır istenilen boya gelince tekrar aynı ip ile bağlanılarak kesilir.havadar bir yere asılan sucukların üzerine iğne ile birkaç delik açılır ve 3-4 gün sonra tüketilmeye hazırdır.

Not:
Evde sucuk yapanlar eğer kuru dana bağırsağı bulamazlarsa yaptıkları sucuğu bağırsak yerine tek kullanımlık sucuklar hazırlayarak sera freshe sarıp derin dondurucuda saklayabilirler. Ayrıca evde yapılan sucuğun renginin koyu renk olmaması ve kırmızı olması için yoğururken bir çay kaşığı şeker katabilirsiniz.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.