/ 10 Ocak 2013, Perşembe / Ev Yapımı Organik Ürünler


Soğuk kış gecelerinde dışarda bozaaa diye bağıran bozacıları hemen hemen bilmeyen yoktur. Peki boza evde nasıl yapılır bunu biliyor musunuz? Evde boza nasıl hazırlanır işte tarifi:

Malzemeler:
3 bardak bulgur
2 kahve fincanı pirinç
3 bardak toz şeker
1 kibrit kutusu maya

Hazırlanışı:
Bulguru akşamdan su ile ıslatın. Ertesi gün bulgur ve pirinç iyice ezilinceye kadar pişirilir. Mikserle çırpılarak, ince süzgeçten geçirilir. Bu karışım hafif ateşe koyulur, içine şeker katılır ve şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Ateşten alınır, soğumaya bırakılır ama ara ara karıştırmak lazımdır. Biraz ılınınca içine maya katılır (ılık su ile eritilmiş) Ağzı kapatılarak 2-3 gün bekletilir. İçinde göz göz kabarcıklar olunca boza hazır demektir. İsteğe bağlı olarak toz tarçın ve leblebi ile soğuk servis yapılır. Yaptığınız boza 6-7 gün kadar dayanır, bilginiz olsun.

Bozanın Faydaları
Boza, mayalanması sırasında laktik asit ürettiğinden hazmı kolaylaştırır. Hamilelere ve sporculara tavsiye edilir çünkü içinde A,B,C,E vitaminleri bol miktarda bulunur. İçinde çok az şeker barındırır, yağ oranı sıfırdır. Bağırsak florasını zenginleştirir. Probiyatik özelliği vardır. Karbonhidrat, protein ve B vitamini içermesinden dolayıkilo almak isteyenler için idealdir. Zihin açıcı ve sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır. Öksürük ve boğaz ağrısında kullanılır.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.