/ 24 Ağustos 2012, Cuma / Ev Yapımı Organik Ürünler


Domates reçeli hiç yediniz mi? Domates reçeli diğer reçellerden farklı bir reçel. Bu reçeli denemeye ne dersiniz? Domates reçeli nasıl hazırlanır?

Malzemeler:
40 adet domates
40 adet taze badem
8 su bardağı şeker
4 su bardağı su
1.5 tatlı kaşığı limon tuzu

Yapılışı:
Bademleri bir gece önceden suya koyun. Ertesi gün kabuklarını soyun. Domatesleri yıkadıktan sonra kabuklarını özenle soyun. Soyulmuş domatesleri, sönmemiş kireç kaymağında 2 saat kadar bekletin. İyice sertleşen domatesleri kireç suyundan çıkartıp bol suyla 2-3 kez yıkayın. Domatesleri avucunuzla sıkıca kavrayarak alt kısımlarından delin. Yine avucunuzla kavrayarak, yavaş yavaş sıkıp, içindeki tüm suyu çıkartın.

(Bu işlemi çok dikkatli yapmalısınız, domates patlamamalı, suyu sadece deldiğiniz delikten boşalmalı) Suyu sıkılmış domateslerin içerisine soyulmuş bademlerden birer adet yerleştirin. Domatesleri yeniden avucunuzla sıkıştırın Şeker ve suyu yarım saat kaynatın. Sürenin sonunda domatesleri içine atın. 30-45 dakika civarında pişirin. Pişmeye yakın limon tuzunu atın. Şerbeti tabağa damlatma yöntemiyle pişmeyi kontrol edin. Reçelleri çok dikkatle kavanozlara boşaltın.

print


(1) Yorum

  • Ayse Cevapla

    Domates reçeli hiç yapmadım. Tadı nasıldır acaba?

    11 Eylül 2012 at 2:23 PM

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.