/ 10 Nisan 2013, Çarşamba / Mutfak Kültür Sanat


Bir tutam baharat filmi ilginç konusuyla çok dikkat çekici bir film. Ben izledim ve izlemeyen herkese bu filmi tavsiye ediyorum.

Bir Tutam Baharat, 2003 Yunan-Türk ortak yapımı bir film. (Orijinal adı Politiki kouzina (Πολίτικη Κουζίνα) Uluslararası adı A Touch of Spice, politiki kouzina kelime anlamı ile “Şehrin mutfağı” anlamını taşır. Şehir İstanbul’dur. Diğer bir Türkçe isim olarak Baharatın Tadı da kullanılmıştır. Bir Tutam Baharat, Yunan yönetmen Tassos Boulmetis’in yönettiği 2003 yapımı film. 2004 yılında Yunanistan tarafından Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü dalında yarışmak üzere seçilmiştir.

“A Touch of Spice”, çocukluğu İstanbul’da geçmiş Yunan astrofizikçi Fannis’in, yemeklerden yola çıkarak kendisine hayat dersleri veren dedesi için yıllar sonra bu şehre dönüşünü konu alıyor… Özellikle müzikleri, “Baharat, tarçın ve buse” gibi şarkıları ile Babam ve Oğlum filminde kullanılan müziklerle oldukça etkileyici bir yeri olan filmdir.

Yapım: 2003 – Türkiye , Yunanistan

Tür: Dram , Komedi

Süre: 108 dakika

Yönetmen: Tassos Baulmetis

Oyuncular: Tamer Karadağlı, Başak Köklükaya, Gökçe Akyıldız, Georges Corraface, Markos Osse

Senaryo: Tassos Baulmetis

Yapımcı:Harry Antonopoulos, Artemis Skouloudi, Lily Papadopoulos, Village Roadshow, Robert Kirby

Filmin Özeti:
Yemek uzmanı ve akıl hocası olan büyükbabası, Fanis’e hem yemekleri hem de hayatı tatlandırmak için onlara biraz tuz ve Bir Tutam Baharat katmak gerektiğini öğretir. Büyüyüp dört dörtlük bir aşçı olan Fanis, yemek yapma becerisini çevresindeki insanların hayatına tat katmak için kullanır. 35 yıl sonra Atina’dan ayrılır ve büyükbabası ve ilk aşkıyla tekrar bir araya gelebilmek için doğduğu yer olan İstanbul’a döner; ancak bu geri dönüş, kendi hayatına biraz baharat katmamış olduğunu hatırlatacaktır.

print


Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.